trooping the colour

Właśnie zakończyła się transmisja z Trooping the Colour. Gdyby tak nie wiało i gdybym nie miała do odrobienia ‚pracy domowej’ na mój kurs Digital Diploma, to pewnie bym się wybrała do Londynu.

Trooping the Colour (przemarsz kolorów w dosłownym tłumaczeniu; barw pułkowych) to wojskowa parada organizowana co roku z okazji oficjalych urodzin monarchy.

Odbywa się ona w czerwcu na Horse Guards Parade, Whitehall, przed tłumem gapiów i milionami widzów przed ekranami telewizyjnymi na całym świecie. Żołnierze biorący udział w paradzie wybierani są z w pełni przeszkolonych wojsk operacyjnych z Dywizji Domowej (Household).

Oficjalna flaga pułku Foot Guards (gwardia piechurów) jest paradowana (wzdłuż szeregów) przed monarchą. Każdego roku, po kolei przed królową maszerują pułki Grenadierów, Coldstream, Szkotów, Gwardie Irlandzka i Walijska .

Ceremonia wywodzi się z dwóch starych ceremonii wojskowych, Trooping Colour i dosiadania Gwardii KrOlewskiej (Queen Guard). Pochodzenie sięga początku wieku XVIII, a być może nawet wcześniej, kiedy to gwardziści i wartownicy królewskich pałaców i innych ważnych budynków w stolicy  codziennie dosiadali swoich koni na placu apelowym w budynku Gwardii Konnej.

Charakterystycznym elementem ceremonii dosiadania był przemarsz flagu pułkowej przed żołnierzami, żeby mogli rozpoznać swoje barwy pułkowe. W 1748 zdecydowano, że parada ta będzie również odbywać się w oficjalne urodziny suwerena. Od wstąpienia na tron Jerzego IV parada stała się – z nielicznymi wyjątkami dwóch wojen światowych oraz anulowania parady w 1955 roku spowodowanego przez krajowy strajk kolejowey – wydarzeniem roku.

trooping-the-colour

Źródło: AP i strona internetowa armii brytyjskiej

Reklamy

2 responses to “trooping the colour

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s